Za osmosatno radno vrijeme izborili su se prije gotovo dva stoljeća radnici izmučeni svakodnevnim cjelodnevnim bivanjem na poslu, a u današnje vrijeme to postaje prava besmislica, naročito zato što na većini poslova radnici nemaju stanke. Posebno je to vidljivo na uredskim poslovima kod kojih se podrazumijeva da možete jesti i „sjediti za računalom“.
Za poslodavce je osmosatno radno vrijeme potreba, ali istraživanja su pokazala da u modernome vremenu takvo radno vrijeme više nema smisla. I ne samo da nema smisla nego je čak i kontraproduktivno.
Sve ovo dokazao je Draugiem Group koji je preko aplikacije pratio navike radnike tijekom radnih dana. Aplikacija je pratila vrijeme potrebno za obavljanje određenih zadataka i donosila je zaključke o produktivnosti te se pokazalo kako nije bitno koliko traje radni dan nego kako je organiziran. Primjerice, radnici koji su češće uzimali stanke bili su čak i produktivniji! Zaključak istraživanja bio je kako je idealno radno vrijeme 52 minute rada i 17 minuta odmora, što osigurava potpunu predanost radnika zadatku, a smanjuje vrijeme potrošeno na razmjenu poruka, pregledavanje mobilnih uređaja ili surfanje iz užitka.
Ustvari, rezultati koje je dala aplikacija samo potvrđuju rezultate dobivene znanstvenim istraživanjima koja su pokazala da mozak nakon napora od sat vremena treba 15 minuta odmora. Poslodavci koji prepoznaju važnost odmora tijekom radnoga dana dobit će produktivnije i zadovoljnije radnike koji će lakše rješavati poslovne zadatke, biti inovativni i kreativni. Kod modernih poslova ovakav režim rada čak je i nužnost, s obzirom na potrebu tijela za gibanjem i odmorom očiju od svjetala ekrana.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Sadržaj ove stranice isključiva je odgovornost Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područnog ureda Sisak i ni u kojem slučaju ne odražava stavove Europske unije.