Društveno poduzetništvo

Društveno poduzetništvo

Društveno poduzetništvo u Hrvatskoj je prilično nov način poslovanja koji spaja poduzetništvo s društvenom odgovornošću i načelima zaštite prirode i okoliša. U svome djelovanju društveno poduzetništvo u obzir uzima ljude, planet i profit pružajući inovativna rješenja za postojeće društvene probleme pa se zato često slaže s procesima društvenih inovacija koje su usmjerene na unapređenje života ljudi promoviranjem društvenih promjena. Gledajući sve navedeno, društveno poduzetništvo možemo definirati kao poslovanje temeljeno na načelima društvene, ekonomske i okolišne održivosti kod kojega se stvorena dobit odnosno višak prihoda većim dijelom pa čak i do u cijelosti, ulaže u dobrobit zajednice.

Osoba koja se bavi društvenim poduzetništvom treba moći prepoznati probleme u društvu i naći nove načine njihova rješavanja, a kako bi do društvenih promjena došlo, potrebno je utjecati na promjenu sustava usmjeravanjem čitavog društva prema poduzimanju novih koraka pa se može reći kako društveni poduzetnici teže mijenjanju zajednica i društva u cjelini.

Društveno poduzetništvo u Hrvatskoj nije zakonski definirano pa se obavlja unutar pravnih oblika poput trgovačkog društva, zadruga, obrta, udruga ili ustanova te je regulirano zakonima koji se odnose na navedene pravne oblike. Izravni poticaji za razvoj društvenog poduzetništva ne postoje, ali se ono potiče osiguravanjem sredstava iz različitih fondova i natječaja. Dobri primjeri društvenog poduzetništva u Hrvatskoj uglavnom su pokrenute od strane organizacije civilnoga društva i to kroz zadruge ili trgovačka društva koja svoju dobit vraćaju organiziranjem društveno-poduzetničke inicijative u okviru djelovanja same organizacije kao jedne od aktivnosti koju organizacija provodi kako bi osigurala samoodrživost. Poteškoće na koje društveni poduzetnici nailaze vezane su uz nedostatna financijska sredstva, nedostatna znanja o pokretanju, upravljanju i održivosti poslovanja, nepovjerljivost ulagača i banaka kad je u pitanju kreditiranje te prevelika ovisnost o donacijama i financiranju od strane javnog sektora.


Tražilica

Kontakt za upite:
tajnistvo-lpz@simora.hr
tel.: 044 544 204
www.simora.hr