Često pomišljamo kako ćemo nešto raditi kad odemo u mirovinu, a da bismo ranije počeli živjeti umirovljeničke snove, potrebno je na vrijeme napraviti korake koji će osigurati stabilan i ugodan umirovljenički život. Osnovna stvar osim zdravlja je naravno – novac pa je potrebno steći naviku štednje i ulaganja svaki mjesec, bez iznimke budući da raniji odlazak u mirovinu zahtijeva značajne prilagodbe financija i životnih navika kao i spremnost na odricanje.
Prvi korak je planiranje umirovljeničkog budžeta čim prije, već danas! Naime, važno je znati planirate li u mirovini još raditi, povremeno raditi ili honorarno raditi jer će o tome ovisiti i budžet te planirane aktivnosti. Potrebno je i vidjeti što sve u mirovini nećete trebati poput možda motocikla jurilice ili stana na četvrtom katu zgrade bez lifta, a što je ono što svakako u mirovini želite imati, poput kućice s vrtom ili malenoga stana s niskim režijama. Sve to dobro isplanirano danas svakako će omogućiti lakšu mirovinu sutra.
Određivanje prioriteta i osmišljavanje umirovljeničkog životnog stila odredit će i sumu novca potrebnu za svaku godinu života do pune mirovine. Ovaj korak treba pažljivo razmotriti i dobro izračunati kako ne bi bilo iznenađenja nakon nekoliko godina trošenja ušteđenih sredstava. Planiranje prijevremenog umirovljenja je poput penjanja strmim stepenicama na čijem je cilju neka turistička atrakcija koju želite vidjeti: ne samo da znate cilj nego morate dobro rasporediti snagu po stepenicama i znati koliko vam energije treba za put kojim ćete stići na cilj. U ovom koraku potrebno je izraditi što realniji i potpuniji financijski plan, započeti otplatu dugova i zaustaviti stvaranje novih zaduženja. Nekima će biti dovoljno samo racionalizirati troškove, ali neki će se morati pobrinuti i za povećanje prihoda dodatnim poslom. Stabilizacijom financija stvara se temelj za investiranje, što je dobar način za isplatu ranije mirovine. Neki su vičniji financijama pa to mogu sami, a nekima će biti potreban financijski stručnjak koji može savjetovati o ulaganjima u različite oblike fondova. Ključno u svemu tome je stjecanje navike štednje, ali i ulaganja i to svaki mjesec bez odlaganja.
Stabilizacijom financija stvara se mogućnost mirnog ulaska u izgradnju mirovinskog fonda što se može učiniti na različite načine, od dobrovoljne mirovinske štednje preko ulaganja u vrijednosne papire ili nekretnine. Put ranijeg umirovljenja nije lagan i treba imati na umu da su na njemu moguće različite prepreke što treba imati na umu i biti spreman na odricanje. To je možda i najteži izazov, ali je u službi višega cilja odnosno ranijeg umirovljenja, što je dobra motivacija za ustrajnost. Prijevremena mirovina svakako je spoj uloženog kapitala, truda, vremena i odricanja, ali vrijedi!