Pronalaženje posla prava je avantura i kao što u avanturističke pohode prirodom idemo s prigodnom opremom poput vode i prikladne odjeće, tako nam i za avanturu zapošljavanja treba oprema, a jedna od bitnijih stvari svakako je životopis.
Kad treba napisati životopis, ljudi često stoje pred praznim papirom/ekranom i pitaju se kako bi životopis trebao izgledati, kako ga napisati i koje informacije u njega staviti. Prva i osnovna stvar kod pisanja životopisa svakako je načelo manje je više, što znači da ćete u životopis staviti stvari bitne za posao, a suzdržat ćete se od mladenačkih pothvata kako biste napunili stranice. Ovim ćete postupkom i pokazati koliko ste vješti istaknuti relevantno te koliko vješto možete sažeti informacije. Svakako ujednačite font i prored!
Prilikom spremanja, dokument prikladno nazovite. Možete staviti ime i prezime ili CV-prezime, a svakako izbjegnite da se dokument zove npr. gofisdjfs.doc ili slično.
Vrlo važno je pobrinuti se za pravopis u dokumentu! Tipfeler je oprostiv, ali učestalo ponavljanje grešaka privući će negativnu pažnju i smanjiti vam mogućnost zapošljavanja.
U životopisu ćete se svakako pokazati u najboljem svjetlu, ali ne lažite! Sve što navedete može se provjeriti pa je svakako bolje iskreno priznati neznanje i iznijeti želju za učenjem nego lagati. U životopisu navedite svoje obrazovanje, vještine i preporuke, a poslužite se i ključnim riječima koje će vas u gomili životopisa moći izdvojiti iz mase. Ključne su riječi obično navedene i u oglasu. Nemojte poslati univerzalan životopis nego ga prilagodite radnome mjestu za koje se natječete. U ovome dijelu možete pokazati svoju osobnost, originalnost i individualnost. Možete dodati svoju (primjerenu) fotografiju ili životopis napraviti na podlozi u boji.
Primjer podataka koji se navode u životopisu:
-
Osobni podaci: obavezni - ime, prezime, datum rođenja, adresa, broj telefona, elektronička adresa
neobavezni – bračni status, vozačka dozvola
-
Podaci o obrazovanju: razina obrazovanja – navodi se obrnutim kronološkim redom
dodatne edukacije – tečajevi, seminari, projekti
radno iskustvo – tvrtka, pozicija, odgovornosti – navodi se obrnutim kronološkim redoslijedom
poznavanje jezika i rada na računalu – navedite stupanj poznavanja jezika, programe i računalne aplikacije kojima se služite
aktivnosti – članstvo u društvima, hobiji, sport. Navođenjem aktivnosti pokazujete svestranost, ali i dosta govore o vama, primjerice sportska aktivnost govori o disciplini i aktivnosti osobe
nagrade – navedite nagrade koje ste dobili
-
Motivacija za poziciju: kratak opis ciljeva koji se odnose na željeno radno mjesto
- Preporuke.