U petak 15. travnja 2016. g. godine održana je završna konferencija projekta „3D Tvornica budućnosti“ u hotelu Panonija u Sisku. Nositelj projekta je Tehnička škola Sisak, a projekt se provodio u sklopu natječaja „Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom i potrebama tržišta rada – Faza II“ uz podršku partnera: Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područnog ureda Sisak, Sisačko - moslavačke županije, Srednje strukovne škole Velika Gorica, Strukovne škole Vice Vlatkovića Zadar, Tehničke škole Kutina te Elektrotehničke i prometne škole Osijek.
Projekt je započeo s provedbom 20. travnja 2015. godine i trajao je 12 mjeseci. Ukupna vrijednost projekta je 1.999.910,80 kn, što je u potpunosti osigurano iz Europskog socijalnog fonda.
U okviru projekta provedena je stručna edukacija 22 nastavnika strukovnih škola iz područja 3D tehnologija, programiranja na Android platformi te stvaranja i prikaza holograma, dok su učenici iz 5 strukovnih škola stekli moderne kompetencije za veću konkurentnost na tržištu rada. Projektirali su i izradili specijalizirana robotizirana vozila – rovere. Izrađeni su primjenom 3D tehnologije tiska kroz praktičnu nastavu i ljetnu školu 3D tehnologija, te prezentirani na završnoj konferenciji.
Projekt je pridonio promocija novih zanimanja koja traže poslodavci u području 3D tehnologije ispisa, koji djeluju na proizvodnoj i uslužnoj razini. Na proizvodnoj razini to su tvrtke koje inoviraju i proizvode 3D pisače, kako osobne, tako i profesionalne. Nastavno na uslužnu razinu tvrtki u području 3D tehnologija, osim zanimanja u tehničkoj struci, grafičkoj tehnologiji i dizajnu, moramo napomenuti da će biti tražena i zanimanja koja se vežu uz održavanje i servisiranje 3D printera i sličnih pomoćnih zanimanja u području novih tehnologija. U Hrvatskoj, kao i u ostatku Europe, kontinuirano raste potreba za kvalificiranim stručnjacima u spomenutim područjima, stoga obrazovni sustav, kao i nezaposlene osobe i tražitelji posla te ostali relevantni dionici na tržištu rada, moraju pratiti razvoj tehnologija kako bi se što brže i efikasnije uskladio obrazovni sustav sa potrebama na tržištu rada te pronašao način za poticanje zapošljavanja kroz zadovoljavanje potreba poslodavaca za kvalificiranim radnicima.