U okviru projekta «Employment and Social Support Services Coordination and Implementation Model for the Integration of Disadvantaged Persons», turska delegacija će tijekom studijskog posjeta Hrvatskoj posjetiti i Lokalno partnerstvo za zapošljavanje Sisačko-moslavačke županije28.svibnja 2015. Tursku delegaciju će ugostiti Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područni ured Sisak.
Delegaciju čine predstavnici turskih agencija za zapošljavanje, predstavnici lokalnih samouprava te stručnjaci iz područja socijalne skrbi ispred turskog Ministarstva socijalne skrbi. Primarno područje interesa im je promicanje socijalnog uključivanja i razvijanje modela za uključivanje ugroženih skupina. Ovom prilikom će se upoznati sa metodama promicanja socijalnog uključivanja Lokalnog partnerstva za zapošljavanje Sisačko-moslavačke županije, te primjerima dobre prakse. Studijski posjet će započeti u Hrvatskoj gospodarskoj komori, Županijskoj komori Sisak, gdje će predstavnici Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područnog ureda Sisak, Sisačko-moslavačke županije, Razvojne agencije SI-MO-RA d.o.o. i Općine Majur održati prezentacije ostanju nezaposlenosti u našoj županiji, razvoju socijalnih usluga te o projektima koji promiču socijalno uključivanje ugroženih skupina. Nakon toga, turska delegacija će se uputiti u Petrinju i posjetiti Hrvatski zavod za zapošljavanje, Ispostavu Petrinja te Udrugu osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije. Novostečena znanja i iskustva će primijeniti pri uspostavi novog modela za socijalno uključivanje tijekom provedbe projekta.
Opći je cilj projekta «Employment and Social Support Services Coordination and Implementation Model for the Integration of Disadvantaged Persons» je povećati zapošljivost ugroženih skupina, olakšati njihov pristup tržištu rada i eliminirati prepreke za njihov ulazak na tržište rada.Svrha je projekta pridonijeti održivoj integraciji ugroženih skupina na tržište rada putem uspostave i implementacije modela za koordinaciju i pružanjem podrške u zapošljavanju i socijalnom uključivanju ugroženim skupinama u ciljanim općinama.
Ciljevi studijske posjete su steći nova znanja i iskustva o tome kako je strukturirana uspješna jedinica za socijalno uključivanje, o vrstama podrške i usluga koje nude pojedine jedinice, upoznavanje s modelima pružanja socijalnih usluga, sustavima praćenja pojedinih jedinica te upoznavanje s mogućnostima međunarodne suradnje.
Turski su posjetitelji posebice zainteresirani upoznati se s provoditeljima projekata, s primjerima dobre prakse u obliku suradnje, partnerstva i umreženosti poput Lokalnog partnerstva za zapošljavanje, čije djelovanje doprinosi promicanju socijalne uključenosti ugroženih skupina.