Vaučeri za obrazovanje su financijski instrument dodjele javnih sredstava za obrazovanje odraslih osoba što znači da osoba neovisno o statusu zaposlenosti može ovim putem završiti neko od ponuđenih obrazovanja i na taj se način bolje pozicionirati na tržištu rada. Obrazovni program i pružatelja obrazovanja bira sam korisnik prema vlastitim željama i mogućnostima, a trošak programa obrazovanja u iznosu odobrenog vaučera isplaćuje se izravno odabranom pružatelju usluge obrazovanja. U slučaju da je trošak programa obrazovanja veći od iznosa vaučera, postoji mogućnost da se razlika u visini iznosa podmiri od strane korisnika ili poslodavca.
Iznos vaučera određuje se prema obrazovnom sektoru ili podsektoru kojem program pripada, ukupnom radnom opterećenju za stjecanje kvalifikacije te satnici programa pri čemu se u obzir uzima broj sati u vođenom procesu učenja i poučavanja, broj sati temeljenih na radu te broju sati temeljenih na samostalnim aktivnostima.
Programi obrazovanja mogu trajati najdulje 12 mjeseci, pri čemu programi obrazovanja za stjecanje kompetencija potrebnih za rad do i na sekundarnoj razini obrazovanja mogu trajati najdulje do 10 mjeseci, programi obrazovanja za stjecanje kompetencija potrebnih za rad na tercijarnoj razini obrazovanja mogu trajati najdulje 12 mjeseci.
Kroz sustav HZZ vaučera sufinanciraju se programi zelenih i digitalnih područja, ali i programi tzv. općih područja. Programi iz općih područja sufinanciraju se putem ESF+ fonda, dok se zelena i digitalna područja sufinanciraju kroz Nacionalni plan oporavka i opornosti (NPOO).
HZZ-ovim vaučerom korisnik može sufinancirati bilo koji obrazovni program koji je izgrađen po HKO standardu i u ponudi je pružatelja obrazovanja koji ga je prijavio u HZZ Vaučer sustav. Za korisnike nema razlike u načinu prijave ili u iznosu sufinanciranja odabranog vaučera. Prednost za korisnika je proširena ponuda obrazovanja na opće obrazovne programe poput "Zavarivanje čelika sučeljenim spojem MAG postupkom" ili "Upravljanje CNC strojevima u stolarstvu (glodanje, bušenje, piljenje)".
Vaučere mogu koristiti sve nezaposlene, ali i zaposlene osobe s navršenih 15 godina života kojima se dodjelom vaučera osigurava stjecanje potrebnih vještina za razvoj karijere, zapošljavanje ili zadržavanje radnog mjesta. Nažalost, vaučere ne mogu koristiti učenici, a niti studenti te umirovljenici osim korisnika mirovine koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad odnosno korisnika mirovine koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti i korisnika obiteljske mirovine kojemu se ta mirovina ne isplaćuje. Vaučeri nisu predviđeni niti za strane radnike iz trećih zemalja koji rade na području Republike Hrvatske temeljem dozvole za boravak ili rad osim ako uče hrvatski kao strani jezik, a ne mogu ih koristiti ni osobe koje rade u državnoj ili javnoj službi, a sudjelovale su ili to i dalje čine, u uspostavi i provedbi obrazovanja putem sustava vaučera.